Historie Vídrholce

Vítrholc se měl jmenovat Vídrholc. Vymyslel to možná Dalibor Maňas Kaňas, když s Pavlem Galíkem a Karlem Škrabalem v redakci Lidových novin přibližně v roce 1994 dostali nápad vydat básnický almanach. (Možná to bylo ještě dřív.) Vymysleli pro svou tvorbu poetiku „vegetativní lyriky“, tedy poezie, která ráda přežívá na okraji oficiální literatury, chová se jako nezničitelná amazonská vegetace - kde padne k zemi uříznutá větev, tam za chvíli raší keř nebo strom.

Vídrholc - místo, kde to někde fučí jako na „větrné hůrce“. Autoři tím nechtěli vůbec nic jiného říct. Jenže se z toho nakonec stal rukou tiskaře Vítrholc. A legenda byla v piči.

První akce - ples na Dolnici při příležitosti vydání prvního čísla Almanachu Vítrholc. Hrály zde kapely Londýn, Dědečkovi kanci, tancovala dívčí skupina Peristaltika, hanobily se tam básně J. F. Týplta, četla díla autorů Vítrholce. Uskutečnil se zde jeden z prvních brněnských low-fi koncertů - kytara, bicí a recitace (poprvé tuto formu naplnily skupiny Domácí lékař a E - tedy tehdy nerozlučná dvojice Václavek, Ostřanský).

Na dalším plese almanachu Vítrholc už se promítaly i amatérské filmy Vítrholce a jejich přátel, ke sdružení se přidali i výtvarníci a hlavně lidé mimo Brno - Nový Jičín, Hukvaldy, Rožnov pod Radhoštěm, Ostrava, Kopřivnice i z dalších koutů Moravy.

Z počátku se Vítrholc vůči Praze a Čechům programově nevymezoval, avšak tím, že k němu přirozeně inklinovali pouze moravští, slezští a valašští umělci, byla lidem ze sdružení za chvíli milejší cesta do Bratislavy nebo na sever, než do Prahy, kde však třeba Kaňas strávil pár let - Smíchov, Nusle atd.

Vítrholc začíná v nepravidelných cyklech vydávat další básnické almanachy, do nichž publikují přátelé blízcí i vzdálení, ale i autoři, které někdo z Vítrholce jen rád četl. Se stejnou nepravidelností také podniká regulérní vystoupení v klubech, galeriích a hospodách, hraje na večírcích. Dokonce jej oslovují i první pořadatelé festivalů. Na vystoupeních i almanaších se sdružením volně spolupracuje CELÁ ŘADA LIDÍ:

Filmy

Ivan Krajíček
Luděk Navara
Pavel Galík
Karel Škrabal
Kaňas
René Rypal
Radim Kravčenko

Obrazy

Václav Šupíš
Kowo
Linda Dostálová




Fotky a koláže

4OA (Vilda Soroka)
Michal Růžička
Wendy
Jarda Škvarna
Svatuška


Video

Vj Dfx






Performance

Jarda Škvarna
Iwan Krajíček
Kaňas
Karel Škrabal
Kowo
Mirek Švejda

Remixy

A many djs






Největší přítel

Jan Pavel II






Hudba

Pavel Geryk Masaryk - bicí
René Rypal - kytara, basa (Support Lesbians, Eleison atd)
Pavel Pohořelský - kytara, samply, programování, míchání (VsF, Nesselsdorf, Miláno)
Jiří Kejchal (Ser un Pejchaleros, Mare Nigrum)
Mirek Švejda (Idiot Crusoe, Já jsem poznal…)
Jarda Škvarna
Kaňas

 

Klub Wagoon, Nový Jičín, festivaly Noc bez hranic
Hrad Hukvaldy - Dj, kapely, výstavy, natáčení filmů, performance, hromadná recitace
V roce 1998 vystupuje Vítrholc v klubu u Pavouka v ostravské Stodolní ulici, tehdy první hospodě této severomoravské atrakce
Bystřice nad Olší - polsko-český festival, 1998
Dům umění v Ostravě
Uherské Hradiště
Pandora Box, Brno
Under Plunder, Brno
Divadlo Polárka, Brno
Skleněná louka, Brno
Digifest, Brno
Multiplace 2004, Brno
Cena Chaloupeckého Brno
Digi fest, Hadivadlo, Brno
Mistrovští, Brno
Ústí nad Labem
Karlovy Vary, Praha Meat faktory a Divadlo na Zábradlí, Dům umění Brno - Cubebase… Poprvé to bylo v sokolovně v Borkovaných…
Zásadní bylo vystoupení s programem 100 na Pluháčkově festivale Poezie bez hranic v Olomouci

Zajímavosti
Mezi literární elitu Vítrholc přijímal v roce 2000 na básnickém Bítově Kuběna. Zeptal se Škrabala a iKaniase, jak se jmenují a podal jim ruku. Když uslyšel Dalibor Maňas, řekl Maňas Kaňas? Začal se smát a odcházel od nich pobavený pryč…

Nejkrásnější vystoupení byla na hradě Hukvaldy - několik let po sobě. Vítrholc zde uspořádal i první house party na hradě - rok 1997. Natáčela zde svůj dokument o sdružení i Česká televize. V té době také Škrabal Vymyslel slogan Vítejte na Vítrholci!

V novojičínském klubu Wagoon se Vítrholc prezentoval také častěji s místním kapelami - Solutio Jarich, Eleison, VsF, a pořádal zde pověstné Noci bez hranic za účasti skupin z okolních měst. Jednou s nimi vystupoval i básník Ivan Motýl z Ostravy.

Do klubů začal Vítrholc jezdit čím dál více a poezii převažovala hudba, performance a živější produkce. Jen číst texty však Vítrholc nikdy nepřestal a nepřestane…

Rok 2007
Vrcholem bylo vystoupení Vítrholce s Plastic People... na zámku v Děčíně. Nutno dodat, že polovina Plastiků koncert zhnuseně opustila (Karafiát, Brabenec a nová baskytaristka). Zbytek však na místě zůstal a vesele se bavil - což bylo vzhledem k tomu, že Vítrholc hrál na aparát PPU a navíc s jejich zvukařem - velmi dobré.
Možná v tomto roce přišel ZdarJar na nápad natáčet básničky a do rubriky Báseň týdne dávat místo textů empétrojky.
Ke konci roku Vítrholc ve zkušebně kapely V obležení žen začíná pokusy o vytvoření nového programu. Tyto snahy však záhy ztroskotaly.
Taky možná v tomto roce došlo na borkovanském soustředění k prolnutí I Hate Polly, V obležení žen a Vítrholce. Ke plánovanému společnému koncertu však nakonec nedošlo.

Rok 2008
Pro Vítrholc začal večírkem na konci roku u davida možného - Vj Dfx. Tam jiný david přivedl svého bratra lukáše, který byl před lety oním tiskařem, jenž přejmenoval Vídrholc na Vítrholc. Jsa bubeníkem nabídl zkušebnu, kde hrají Dirty Picnic, Zgarp a občas i Sobolové na jam. A z tohoto jamu vznikl nový projekt I Hate Vítrholc. (KULT IHP/generace India Happening Punk/dospěla v I Hate Polly/v období Polly and Debile Ants/pak rozkvetli Fiat Eno - odtud I Hate Vítrholc). Vítrholc pak posílil další člen, pajináč (ex Debile Ants, Paní Kadrnošková a Čokovoko).
Před premiérou se odehrála celkem tři soustředění - ve Svatoslavi, stěžejní ve Vojtěchově za účasti Pavla Valeriána Pohořelského a to poslední se konalo v Borkovanech. Brněnská premiéra programu I Hate Vítrholc v brněnském klubu Metro také nevyšla, takže nový projekt spatřil světlo světla v jičínské Galerce na Mikuláše. Odtud se celá horda (hrálo se v milé společnosti kopřivnických Nesselsdorf) přesunula do rožnovského Vrahu.

Rok 2009
Se skonem roku 2009 z Vítrholce odešel bubeník Lukáš Kořínek. Začal vystupovat s Rafanama, od kterých však "radikálové" za přestup nedostali ani stonek!
Kowo jezdí stále učit do Ostravy, začal však zase malovat.
Lukáše za bicíma nahradil Pajináč.
Pátrání po mrtvém bodě bylo úspěšné, živou vodu nahradila kořalka a víno: rok s podtitulem I HATE VITRHOLC.

Koncert Vítrholc, Nesselsdorf, Nový Jičín, Nora, 28. prosinec
Koncert Vítrholc + Já jsem poznal + Fkletzi a malej Poznámka, SKLENĚNÁ LOUKA - BRNO 4. prosinec 2009
Koncert Vítrholc a Děti kapitána Morgana, music club Muzejka/BRNO 22. říjen
Koncert Vítrholc + ... Protimluv.fest, Ostrava, klub vedle Stodolní ulice Bogota, 16. říjen - FOTO
Koncert Vítrholc, zámek Valtice - zámecká zahrada, 26. září
Koncert Vítrholc v amfiteátru Zemanovy kavárny, Brno, 2. 6.
Koncert Vítrholc + Dirty Picnic, klub 100 watt, Brno, koupaliště Dobrák

Rok 2010
Kowo v létě roku 2010 namalovalo asi svůj nejlepší obraz, kterej ale nikdo z Vítrholce kromě Davida (nový člen Vítrholce) a Pajináče neviděl a jehož fotku na internet schválně nedalo. Nakonec, proč by se jím chlubilo, když visí jen v Mikulově, kde jej na sympoziu namalovalo.
A ještě jednou Kowo - v Česku totiž měl premiéru polský film, ve kterém Kowo hrálo.
A do třetice: Asi největší událostí roku byl Frantův vynález - vypnutej mozek (máme podezření, že si ho vypíná schválně a stále častěji:)-).
Radost Vítrholci v tomto roce přinesla kromě podařených koncertů také série čtení za podpory Davida a Pajináče. A hlavně noví autoři (Bro, Urea, Bořek Mezník, Zdeňka Obrová), kteří sypou své texty do rubriky Básně týdne. To je tak jediná literatura, které jsme ještě schopni.
Největší bolest Vítrholci přinesla Zbrojovka Brno! Ale to nevadí, protože je slavná a pravá!

Vánoční večírek: 9. prosinec v brněnském klubu Mju:z s Já jsem poznal, Fkletzi a malým Poznámkou
Jiný koncert: 27. listopad křest CD "TOM JEGR jukebox 2010" (nahrávka a produkce J.Škvarna)
Koncert: 13. listopad, Vítrholc na výletě za Plastikama a Vincentkou
Čtení: 16. listopad, Nový Jičín, večírek samizdatového časopisu Satyr - (Karel, iKanias, Bro, David a Pajináč) - FOTO
Koncert: 19. řijen, Divadelní festival Kult 13 Ústí nad Labem, www.festivalkult.cz - FOTO a VIDEO
Koncert: 26. červen, Vítrholc na akci Torcidy Brno ZBROJOVKA V NÁS, Sloup v Moravském krasu
Koncert: 24. červen, Vítrholc, Valerian's Future, klub Muzejka Brno
Film: Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest přinesl projekci polského filmu Temný dům, kde vystupoval Kowo
Koncert: 20. květen Brno Boro, Valerians Future + Dirty Picnic + Vítrholc
Koncert: 8. květen, znovuobnovení Valerian´s Future a Vítrholc, Nový Jičín
Koncert: 23. duben, Libina - Pohostinství u lišáka